آموزش دفاع شخصی

آموزش دوره دفاع شخصی حرفه ای از دوره های مهمی ست که استاد شهرام اولاد در آکادمی هنرهای رزمی به شکل حرفه ای آموزش می دهند. این دوره مخصوص و مناسب تمامی افراد حتی کودکان نیز می باشد. با آموزش دفاع شخصی میتوانید در هر جایی از خود در مقابل بیگانگان و افراد مزاحم و سودجو محافظت و دفاع کنید.

آموزش دوره دفاع شخصی

  استاد شهرام اولاد پس از سال‌ها تدریس و مربی‌گری دوره‌های تخصصی آموزش وینگ‌چون کونگ فو، اسکریما(آموزش مبارزه با چوب کوتاه) و دفاع‌ شخصی، برای اولین‌بار در ایران اقدام به برگزاری دوره‌های فشرده دفاع شخصی کرده‌اند. این دوره چکیده‌ای از کاربردی‌ترین، سریع‌ترین و به‌روزترین تکنیک‌های دفاع شخصی است که بسیاری از آن‌ها را به نیروهای ویژه پلیس در سراسر دنیا آموزش می‌دهند. هنرجو پس از گذراندن این دوره می‌تواند تکنیک‌های کاربردی‌ دفاع درگیری خیابانی و حمله با سلاح‌ سرد را یاد بگیرد و در هر موقعیتی از آن‌ها استفاده کند. این دوره کاربردی و فشرده تنها ۱۲ جلسه است و ظرف یک ماه به اتمام می‌رسد.

دفاع شخصی چیست؟

آموزش دوره دفاع شخصی حرفه ای

آموزش دفاع شخصی در واقع خود، هنری رزمی است. هنرهای رزمی از هر شاخه‌ای و از هر کشوری، به نوعی دفاع شخصی به حساب می آیند. چه با سلاح و چه بی سلاح، البته اگر بلد باشید به درستی از آن استفاده کنید، حتی مداد یا پارچه و یا هر وسیله‌ای که در دست دارید به سلاحی قدرتمند تبدیل می‌شود و قدرتتان را چند برابر می‌کند. قدرتی که با تمرین پیوسته کسب می‌شود. ولی اگر آموزش ندیده باشید برایتان دردسر ایجاد می‌کند و بیشتر در خطر می‌افتید.

وینگ چون و اسکریما هم از دو کشور متفاوت ولی با یک هدف واحد هستند. دفاع شخصی به صورت کاربردی و واقع گرایانه، برای آمادگی در برابر اتفاق ناگواری که از طرف غریبه‌ای در خیابان ممکن است رخ دهد، به کار برده می شود. هر دو برای این هستن که فرد بتواند در زمان کم، خودش را نجات دهد. چه با دست خالی و یا با دست پر.

همانطور که از نام دفاع شخصی مشخص است، به معنای دفاع از خود در مقابل هجوم افرادی است که قصد آسیب رساندن دارند. مثل خفت‌گیری و کیف قاپی و هر اتفاق بدی که از طرف مهاجمی در خیابان ممکن است اتفاق بیفتد. دفاع شخصی به منظور تنبیه  یا انتقام یا ادب کردن کسی مورد استفاده قرار نمی گیرد. چنانچه شما به این دلیل دفاع شخصی را یاد گرفته اید، بدانید که راه غلطی را پیش گرفته‌اید و این خلاف فلسفه یادگیری دفاع شخصی و جهان هنرهای رزمی می‌باشد و شما را تبدیل به مهاجمی می‌کند که به دیگران آسیب می‌رساند.

برای یادگیری دفاع شخصی سعی کنید در انتخاب استاد خود دقت کنید. ما در مقاله ی بهترین استاد دفاع شخصی در تهران معیارهای یک استاد خوب را معرفی کرده ایم. میتوانید آن را مطالعه کنید.

یک ویدیوی آموزشی ببینید:

موثرترین تکنیک در دفاع شخصی

نکات مهم در دوره آموزش دفاع شخصی حرفه ای

 1. مهم‌ترین نکته در آموزش دفاع شخصی مهارت و زمان است. یعنی اینکه فرد بتواند با به کارگیری تکنیک‌هایی که با تمرین مداوم به دست آورده، در صورت وقوع حادثه در کمترین زمان ممکن، بهترین عکس‌العمل را داشته باشد و با کمترین خطر خود را به راحتی از مخمصه نجات دهد.
 2. نکته مهم دیگر در آموزش دفاع شخصی، هوشیاری است. به این معنا که در صورت حمله مهاجمین فرد آنقدر باید هوشیار و چابک باشد که به مهاجم اجازه ندهد که حتی یک لحظه لمسش کند. اگر کسی به قصد آزار و اذیت سمتش آمد، دور شود و نباید مانند مترسک بی حرکت بماند تا مهاجمین هر کاری خواستند انجام دهند! این بدان معناست که اگر جایی گیر افتادید و راه فراری نداشتید، آن زمان بتوانید بدون دردسر و نگرانی از خود دفاع کنید. دستیابی به این هوشیاری فقط با تمرین مداوم و مناسب امکان پذیر خواهد شد.
 3. یکی از مهم ترین نکات در دفاع شخصی کاربردی این است که قبل از اینکه شخص در چنین موقعیت هایی قرار گرفته یا به تله بیفتد، این را بداند که در هنگام درگیری ها همیشه باید اولویتش این باشد که به وضعیت قرمز نرسد (هوشیاری).

دفاع شخصی حرفه ای

در اینجا موقعیت‌های خطر را برای شما نام می‌بریم. اصولا پنج رنگ یا وضعیت خطر داریم. اصطلاح the five colors for danger استانداردی جهانی است و در جنگ جهانی دوم تا به امروز به تفنگداران دریایی و نیروهای ویژه تدریس می‌شده است.

 آگاهی از این وضعیتها به شما کمک می‌کند که در هنگام حمله و یا تهاجم مهاجمین آگاهی داشته باشید که چگونه رفتارکنید.

انواع وضعیت در آموزش دفاع شخصی

 •  وضعیت سفید Code White

وضعیت ریلکس یا راحت بودن است. در این وضع خطری شما را تهدید نمی کند .کاملا راحت و در عین حال غیر آماده هستید. اگر در این وضع کسی به شما حمله کند امکان دفاع وجود ندارد، شما در این حالت بسیار آسیب پذیرید.

 • وضعیت زرد Code Yellow

در این وضعیت شما در عین ریلکس بودن، همزمان مراقب اطراف خود هستید که چه کسی، یا کسانی در رفت و آمد هستند و از این موضوع آگاهید که ممکن است در خطر باشید.

 • وضعیت نارنجی Code Orang

در این وضعیت احتمال خطر 50% است و هر صدا و یا هر حرکتی از جانب هر چیز و هر کسی ممکن است خطر زا باشد. چه غریبه و چه آشنا، همه در چشم شما عامل خطر هستن.

 • وضعیت قرمز Code Red

این وضعیت همان موقعیت خطر است که شما را به این فکر می‌اندازد که با توجه به شرایط در موقعیت بمانید و با وجود احتمال جراحت جدی و حتی مرگ، از آنجا بروید و از محل درگیری دور شوید.

وقتی در خیابان و یا مکان های شلوغ هستید بهتر است در وضعیت زرد و در صورت لزوم نارنجی باشید. ولی اگر در وضعیت سفید بمانید حق اعتراض در مورد به وجود آمدن حوادث احتمالی ندارید.

 •  وضعیت مشکی  Code Black

خطر و درگیری در حال انجام می باشد و متاسفانه شما هم آنجا هستید!

در این مواقع ممکن است که مجبور شوید برای حفظ جان خود به طور فیزیکی از خودتان دفاع کنید. پس لازم است که این نکات را حتما رعایت کنید:

دوره دفاع شخصی

در وضعیت مشکی دفاع شخصی چه کاری انجام دهیم؟

 • عملکرد قاطعانه:

بهترین کار این است که تا حد امکان درگیر نشوید. ولی اگر مجبور شدید وارد عمل شوید. بدون تعلل و سریع و قاطعانه عمل کنید. فکر کردن در مورد اینکه این درگیری ممکن است چه عواقبی داشته باشد، مربوط به قبل از درگیر شدن است، اما وقتی درگیری شروع شد این تفکرات و پشیمانی در وسط درگیری بی فایده است. 

 • داشتن فاصله ایمن:

بهترین کار این است که در هنگام درگیری فاصله خود را با حریفتان حفظ کنید و در صورتی که او از خط قرمز شما رد شد و قصد حمله کردن داشت آماده باشید تا با واکنش سریع از خود دفاع کنید. و حتی این آمادگی را داشته باشید تا با پیش دستی کردن در حمله او را غافلگیر کنید و بتوانید به درگیری خاتمه دهید.

 •  طرز درست ایستادن:

در زمان درگیری چیزی که تاثیر مستقیم در عملکرد شما دارد، طرز ایستادن و تعادل شماست.

هنگام درگیری به هیچ‌وجه نباید پاهایتان جفت و یا حتی به هم نزدیک باشد، چون به راحتی با یک تماس آرام تعادلتان را از دست میدهد و مغلوب میشوید. پس از همان اول درگیری باید حواستان به حالت ایستادنتان باشد، به طوری که پاهایتان حداقل به اندازه عرض شانه تان از هم باز باشد و به اندازه یک یا دو قدم از یکدیگر فاصله طولی داشته باشند.

 • داشتن آمادگی ذهنی در مورد آسیب دیدگی:

این موضوع را در نظر داشته باشید که در هنگام درگیری، حتی کسانی هم که آموزش دیده هستن، احتمال آسیب دیدن نیز دارند. زیرا حریف هم مانند ما در حرکت و تلاش است تا از خود دفاع کند. پس احتمال اینکه شما هم آسیب ببینید، وجود دارد.

دفاع شخصی در درگیری خیابانی

دوره دفاع شخصی

هیچ مبارز حرفه ای و عاقلی از ایجاد یک درگیری واقعی و خطرناک استقبال نمی کند. زیرا می‌داند که در درگیری های خیابانی هیچ کس، حتی یک فرد آموزش دیده هم کاملا در امان نیست. در واقع هدف اصلی در دفاع شخصی این است که تا جایی که می‌شود از درگیری فیزیکی دوری کنیم و تا حد امکان به وضعیت قرمز نرسیم.

در درگیری خیابانی و زمان دفاع از خود بهتر است این را به یاد داشته باشید که ما و حریف دو بدن نیستیم که مبازه میکنیم، بلکه دو تفکر هستیم. چنانچه بتوانیم از لحاظ فکری حریف را شکست دهیم، از لحاظ فیزیکی هم می‌توانیم به راحتی او را شکست دهیم.

ولی اول از همه این جمله را خوب به خاطر بسپارید:

(هر چه قدرت شما بیشتر باشد، مسئولیت شما سنگین تر است)

یعنی شما نسبت به تمام قدرت، توان و عملکردهایتان مسئولیت دارید و هر چه این قدرت و توان بیشتر باشد شما بیشتر باید پاسخگو باشید. پاسخ به دیگران و از همه مهم تر پاسخ به وجدانتان است. که قدمی که برداشته اید به قصد درست و دفاع از ناموستان بوده یا در راه آزار و اذیت دیگران؟ اگر راه اول باشد پس قدرتتان بیشتر میشود، ولی اگر راه دوم را پیش بگیرید، روزی خواهد رسید که این قدرت و توان به گونه ای از شما گرفته خواهد شد.

به خاطر داشته باشید قبل از درگیری با حریف و ضربه زدن به او، به قدرتی که دارید و مسئولیتی که در قبالش دارید نیز توجه کنید. با این آگاهی و دانش، شاید بتوانید بسیاری از درگیری ها را قبل از شروع شدن تمام کنید.

در درگیری خیابانی و زمان دفاع از خود بهتر است که نکته ای دیگری را هم به یاد داشته باشید تا در مواقع اضطراری مورد استفاده تان قرار گیرد.

 

ویدیوی آموزشی:

دفاع مشت در درگیری توسط استاد شهرام اولاد

نقاط آسیب پذیر بدن در دفاع شخصی

همانطور که می‌دانید بعضی از اعضای بدن انسان نسبت به ضربه یا فشار بسیار حساس تر و آسیب پذیرتر از دیگر اعضای هستند که با ضربه زدن به این نقاط یا اعضاء می‌توانید نتیجه بهتری در مبارزه بگیرید. اغلب نقاط حیاتی آسیب پذیر بر روی سر، گردن، قفسه سینه و شکم قرار دارند.

این نقاط از بدن چون دارای کانال های ورودی و خروجی عروقی و تنفسی حساس هستن، با توجه به قدرت ضربه‌ای که وارد می‌کنید می‌تواند مرگ‌بار و یا موجب بیهوشی، گیجی ،فلجی و یا بی حسی موقت در  قسمتی از بدن شود.

نقاط و عضلاتی از بدن هم هستند که با ضربه زدن به آن، باعث واکنش غیرارادی حریف نسبت به درد می‌شود (دور شدن از شما برای فرار از درد) و این امر به شما فرصت می‌دهد تا شما با توجه به موقیت فرار کنید یا بتوانید حمله متقابل کنید.

دلایل یادگیری دوره آموزشی دفاع شخصی حرفه ای

دفاع شخصی حرفه ای

یادگیری فنون دوره دفاع شخصی یک الزامست نه یک انتخاب.

 1. خیلی خوب است که وقتی از خانه بیرون می‌آیید، بدون ترس و با حس اعتماد به نفس در خیابان راه بروید، بدون واهمه از اینکه کسی به شما دست درازی کند. وقتی اعتماد به نفس بالا باشد، بدون اینکه متوجه شوید از درونتان حسی به دیگران منتقل می‌شود که می‌فهمند جرات ندارند نزدیکتان شوند.
 2. دانستن و توانایی در دفاع شخصی، در شلوغی و ناامنی‌های خیابان‌های شهر، شما را مثل فانوس دریایی می‌کند که تنها در میان امواج قدرتمند و مخرب دریاها، پابرجا بمانید بدون اینکه آن فانوس بشکند.
 3. بیشتر کسانی که مورد حمله و تجاوز  قرار می گیرند فقط تقلا می‌کنند و با دست و پا زدن و مشت و لگد زدن های بی هدف انرژی شان تحلیل می‌رود و در نهایت مجبور می‌شوند که تسلیم شوند.
 4. یکی از مهمترین دلایل یادگیری دفاع شخصی هم این است که به افراد بیاموزد بجای تقلا کردن و هدر دادن بی هدف انرژیشان، ضربات خود را به صورت هدفمند بزنند.
 5. آموزش دفاع شخصی بخشی از مهارتهای زندگی میباشد که خود شامل استعدادها و توانایی‌هاییست که هر روزه از آن استفاده می‌کنیم. پس به همین دلیل در بهبود کیفیت زندگی روزمره هم تاثیر بسزایی دارد. به طوری که یاد می‌گیریم خود را از کشمکش ها و تعارض ها دور کنیم و به این ترتیب بسیاری از کارها برایمان آسان تر می‌شود و سطح انرژی در بدنمان بالاتر می‌رود، پس تاثیر آن در برخورد با اطرافیان و مردمی که حتی با آنها برخورد کوتاهی داریم بهتر می‌شود.
 6. با یادگیری دفاع شخصی دیگر مجبور نمی‌شوید که با نیروی فیزیکی از خود دفاع کنید، چون قبل از یادگیری تکنیک ها یاد خواهید گرفت که در مواقع و اماکنی که امکان درگیری وجود دارد، فاصله بگیرید و درگیر نشوید مگر اینکه ناچار باشید از خود و یا کسی که برایتان عزیز است دفاع کنید.

دفاع شخصی حرفه ای یک دوره ی جامع و لازم برای هر شخصی ست!

لازم به ذکر است که آموزش دفاع شخصی بانوان در تهران نیز در این آکادمی برگزار می گردد. برای اطلاعات بیشتر با تلفن های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. 

ورزش دفاع شخصی برای چه سنی مناسب است؟

از سه‌سالگی میتوان دفاع شخصی را به کودکان آموزش داد. هرچند افرادی معتقدند که در این سن قوه ادراک کودک برای درک دفاع شخصی بسیار کم بوده و سنین بالاتر را پیشنهاد می‌دهند. اما چون اکثر کودکان در مدرسه با مشکلات مانند قلدری بچه‌های بزرگتر روبه‌رو هستند بهتر است از سن شش‌سالگی با اصول صحیح دفاع شخصی آشنا شوند.

 سوالات متداول:

دوره دفاع شخصی به صورت فشرده طی یک ماه در 12 جلسه آموزش داده می شود. فرد بعد از طی دوره به خوبی می تواند در مقابل مهاجمان از خود دفاع کند.

بله، هر آنچه که یک فرد در یک درگیری و دعوا برای دفاع از خود نیاز دارد، در کلاس آموزش دفاع شخصی به شما آموزش داده می شود.

برای ثبت نام دوره دفاع شخصی کافی ست با شماره تلفن های 09101735363 – 09369004746 تماس حاصل فرمایید تا شرایط کلاس، شهریه کلاس، ساعات کلاس و … برای شما تشریح شود، سپس در کلاسها شرکت کنید.

برای آگاهی از هزینه ی کلاس و دوره دفاع شخصی با تلفن های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up