اسکریما (مبارزه با سلاح سرد)

اسکریما یا کالی اسکریما چیست؟

اسکریما، آرنیس یا کالی همگی نام های متفاوت ورزش ملی فیلیپین هستند. این سه نام با اینکه تفاوت هایی دارند ولی به سختی میتوان آنها را از یکدیگر متمایز دانست. این ورزش، ورزشی متمرکز بر سلاح سرد است؛ سلاح هایی مانند میله های چوبی، چاقو، شمشیر و غیره. البته در این ورزش فن هایی بدون نیاز به سلاح هم وجود دارند.

اسکریما همچنین شامل نبرد های تن به تن، قفل های متعدد و تکنیک های خلع سلاح سرد هم هست. اگرچه به طور کلی، بر استفاده از سلاح‌ها در این هنر تاکید می‌شود، اما برخی از سیستم‌ها، مبارزه بصورت دست خالی را به عنوان تمرکز اصلی خود قرار می‌دهند و حتی برخی از سیستم‌های قدیمی مدارس اصلاً استفاده از سلاح را آموزش نمی‌دهند. با اینکه این ورزش تماما فیلیپینی است، ولی واژه های اسکریما و آرنیس کلماتی وام گرفته شده از زبان اسپانیایی هستند.

آموزش مبارزه با چوب کوتاه

اسکریما بخشی از آموزشها و مبارزات وینگ چون کونگ فو است که در ایران توسط استاد شهرام اولاد در آکادمی هنرهای رزمی آموزش داده می شود.

ریشه های اسکریما یا مبارزه با سلاح سرد

از آنجایی که اسکریما هنری بود که معمولاً توسط طبقه فقیر یا معمولی انجام می شد؛ اکثر تمرین کنندگانش فاقد تحصیلات علمی مورد نیاز برای ایجاد هر نوع سابقه ی مکتوبی از این هنر بودند. به همین علت تقریباً تمام تاریخ آن به شکل حکایت، شفاهی یا تبلیغاتی است. منشأ اسکریما را می‌توان به تکنیک‌های جنگی بومی «پینتادو» و سپس «تینتادوس» در طی درگیری‌های میان قبایل یا پادشاهی‌های فیلیپینی ماقبل اسپانیایی جستجو کرد، ولی شکل فعلی آن بیشتر از شمشیربازی‌های اسپانیایی قرن پانزدهمی متاثر شده است. تأثیرات دیگری نیز در نوع امروزی این هنر دیده میشود؛ زیرا مهاجران و بازرگانانی که در مجمع‌الجزایر مالایی سفر می‌کردند، باعث راه پیدا کردن بخش هایی از روش های مبارزه ی فرهنگ سیلات و همچنین هنرهای رزمی چینی و هندی شدند. همچنین این نظریه مطرح شده است که هنر فیلیپینی اسکریما (مبارزه با سلاح سرد) ممکن است ریشه در هند داشته باشد و از طریق افرادی که از اندونزی و مالزی به جزایر فیلیپین سفر کرده اند به فیلیپین آمده باشد. سیلامبام، یک هنر رزمی باستانی هندی بر پایه چوب، روی بسیاری از هنرهای رزمی در آسیا مانند سیلات تأثیر گذاشت. به این ترتیب، اسکریما ممکن است نسب مشترکی با این دست از سیستم ها داشته باشد.

آموزش مبارزه با چوب کوتاه

انواع سیستم آموزش سلاح سرد در دنیا

 1. گرند مستر رنه لاتوسا
 2. گرند مستر دان اینو سانتو
 3. گرند مستر بیل نیو من

چه نوع سلاح هایی در اسکریما قابل استفاده است؟

اسکریما

هر نوع از اشیاء را شما میتوانید انتخاب کنید تا با دست خود قادر به دفاع و مبارزه باشید. به عنوان نمونه کلید ماشین، قلم، رژلب (بله خانم ها!)، کیف دستی تان، روزنامه لول شده که مانند باتوم عمل میکند و دیگر وسایل در مبارزه با سلاح سرد اسکریما قابل استفاده می باشد. در زیر میتوانید به طور مفصل تمام سلاح های سرد که میتوان توسط آنها در اسکریما مبارزه کرد، را بشناسید:

باستون (سلاح):

اساسی ترین و رایج ترین سلاح در اسکریما باستون یا یانتوک است. آنها معمولاً از چوب های حصیری مانند، ساخته می شوند. ساقه ای ارزان قیمت از نوعی تاک مخصوص جنوب شرقی آسیا که سخت و بادوام و در عین حال سبک وزن است. این چوب تنها در صورت بدترین نوع ضربه خرد می شود و حتی در آن هنگام چوب خرد نمی شود و آن را به ابزار آموزشی ایمن تری تبدیل می کند؛ همچنین این جنبه آن را در دفاع در برابر تیغه ها کارآمدتر میکند. کاماگونگ (آبنوس) و باهی (قلب نخل) نیز گاهی پس از زغال و سفت شدن به این منظور استفاده می شوند. این چوب‌های سخت معمولاً برای دوئل استفاده نمی‌شوند، با این حال، به اندازه‌ای متراکم هستند که باعث آسیب جدی شوند. اما آموزش سنتی شامل تماس سلاح سرد با بدن نمی‌شود. شرکت کنندگان به اندازه کافی ماهر هستند که در مقابل حمله و حمله متقابل آماده باشند و همینطور باید برای یکدیگر احترام قائل شوند و عمداً به شریک آموزشی خود ضربه نزنند. در دوران مدرن، بسیاری از تمرین‌کنندگان اسکریما هنگام مبارزه با چوب‌های حصیری از محافظ سر و دست استفاده می‌کنند، یا از باستون‌های بالشتکی استفاده می‌کنند. برخی مدارس مدرن همچنین از چوب های ساخته شده از آلومینیوم یا فلزات دیگر یا پلاستیک های مدرن با قدرت ضربه بالا استفاده می کنند.

باراو

باراو یک اصطلاح سبونو است که در اسکریما به معنای چاقو یا خنجر استفاده می شود. اصطلاح باراو بیشتر در جزیره سبو در منطقه ویسایان استفاده می شود در حالی که سایر جزایر و مناطق معمولاً از اصطلاح داگا استفاده می کنند اما هر دو اصطلاح اغلب در جامعه هنرهای رزمی فیلیپینی قابل تعویض هستند.

اصطلاحات باراو و داگا را می‌توان به‌عنوان Solo Baraw  یا Solo Daga  مرتبط با سیستم‌های دفاعی و جنگی تک چاقویی، Double Baraw  یا Double Daga  مرتبط با سیستم‌های مبارزه با چاقو دوبل یا حتی با ترکیبی از سلاح‌های بلند و کوتاه به‌کار برد.

 سیستم های مبارزه با چوب و خنجر “Olisi Baraw” یا سیستم های مبارزه با شمشیر و خنجر Espada y Daga

آموزش مبارزه با چوب کوتاه

در آکادمی آموزشی تخصصی استاد اولاد آموزش مبارزه با چوب کوتاه و چوب بلند انجام می شود و فرد پس از گذراندن این دوره قادر به مبارزه با چوب کوتاه و بلند خواهد بود.

اسکریما

 • Daga/Cuchillo/Baraw/ Pisaw: خنجر یا چاقو با اشکال و اندازه های مختلف
 • بالیسانگ: چاقوی پروانه ای یا چاقوی فن که در آن دسته دو تکه است و به یک مهره گردان متصل می شود که به آن قابلیت تا شدن میدهد تا تیغه را در هنگام بسته شدن محصور کند.
 • کارامبیت: تیغه اندونزیایی پنجه‌ای شکل که با وارد کردن انگشت در سوراخ بالای دسته نگه داشته می‌شود.
 • بولو: چاقو/شمشیر شبیه قمه
 • سوندانگ: ابزار تیغه دار مزرعه یا خانه. تیغه آن دارای یک شکم برجسته، لبه زمینی اسکنه ای است که دسته آن به سمت پایین زاویه دارد.
 • پینوتی: نوعی شمشیر از تیغه سبو به شکلی شبیه به سوندانگ اما کشیده تر.
 • بارونگ: تیغه پهن برگ شکل که معمولاً توسط گروه‌های قومی فیلیپینی مسلمان مانند تائوسوگ، ساما-باجاو و یاکان استفاده می‌شود.
 • بیناکوکو: تیغه بلندی که که نامش از نام ماهی خوکی گرفته شده است.
 • دیناهونگ پالا: دارای تیغه بسیار باریکی شبیه به برگ برنج است.
 • کامپیلان: شمشیر با نوک چنگال، محبوب در جنوب فیلیپین.
 • سباط: نیزه
 • سلاح های بداهه: یخدان، جعبه برش، پیچ گوشتی، قیچی، بطری های شکسته، خودکار، کلید ماشین.

 

ویدیوی آموزش مبارزه با چوب کوتاه در آکادمی تخصصی استاد اولاد:

هنرجویان در حال تمرین مبارزه با چوب کوتاه هستند.

بهترین سلاح سرد برای دعوا

نمیتوان گفت بهترین سلاح سرد برای دعوا چه سلاحی می باشد، این مورد به گزینه های بسیاری بستگی دارد. برای مثال باید بدانید که حریف یا مهاجم چه سلاحی در دست دارد. تمامی سلاح هایی که در بالا ذکر شد در زمان مبارزه با سلاح سرد کارساز هستند.

آموزش سلاح سرد در تهران

آموزش مبارزه با چوب کوتاه

آموزش سلاح سرد در تهران یا اسکریما توسط استاد شهرام اولاد انجام می شود و عزیزانی که تمایل دارند در خیابان، در هنگام رفت و آمد به محل کار یا مدرسه و… از خود در برابر حمله و هجوم افراد مزاحم یا زورگیر دفاع کنند میتوانند با شرکت در کلاسهای آموزشی سلاح سرد، این توانایی را کسب کنند که به راحتی از خود دفاع کنند.

دفاع شخصی با سلاح سرد

در دفاع شخصی با سلاح سرد فرد قادر است با هر سلاح سردی که در نزدیکی خود دارد، از خود دفاع کند. انواع سلاح سرد در بالا ذکر شد و از دم دستی ترین وسایل گرفته تا وسایلی مانند چاقو ….  را شامل می شود. اصول مبارزه با سلاح سرد توسط کلاسهای استاد اولاد آموزش داده می شود. . در هنگام وقوع درگیری در خیابان شما در مقابل مهارت حریف یا مهاجم چیزی نمیدانید و چنانچه فرد مهاجم آموزش مبارزه با سلاح سرد را دیده باشد، کار بسیار سخت خواهد شد. پس بهتر است پیش از آنکه دیر شود شما نیز از این آموزش استفاده کنید و برای همیشه از آن بهره ببرید. در صفحه ی دوره دفاع شخصی همچنین میتوانید از آموزشهای استاد اولاد استفاده کنید.

آموزش مبارزه با سلاح سرد

آموزش مبارزه با سلاح سرد در تهران

آموزش مبارزه با سلاح سرد معمولا طی 12 جلسه انجام می شود و پس از طی این آموزش فرد قادر است در مقابل حملات ناگهانی و … از خود دفاع کند. با یادگیری مبارزه با سلاح سرد، هنرجو به کار با یک چوب کوتاه، دو چوب بلند، چاقو، شمشیر، تونفا و … تسلط پیدا خواهد کرد و قادر خواهد بود که با دم دستی ترین وسایل، در برابر هر گونه حمله سلاح سرد از خود دفاع کند. یکی از اصول مهم مبارزه، اصل سلاح در مقابل سلاح است. وقتی مهاجمی با سلاح در خیابان یا… مزاحم شما می شوید، شما نمی توانید با دستان خالی از خود دفاع کنید. بنابراین باید آموزش مبارزه با سلاح سرد را سپری کنید. انواع سلاح سرد مورد استفاده می تواند چاقو، باتوم، چوب بلند یا کوتاه، سوئیچ و… باشد.

به این نوشته امتیاز بدهید post

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up